Zakup pompy ciepła. Jaki pakiet wybrać – podstawowy czy kompleksowy?

Blog Maxsol (2)

Pompa ciepła to produkt z kategorii – im wyższy popyt, tym wyższa cena. Należy jednak pamiętać, że w większości przypadków oferowana cena zakupu pompy, to nie tylko koszt sprzętu, ale również usługa montażowa.

U tej samej firmy instalatorskiej zakup jednakowej pompy ciepła, może wiązać się różnymi kosztami. Wszystko zależy od tego, czy inwestor zdecyduje się na pakiet podstawowy czy kompleksowy. Czym różnią się te oferty?

Od czego zależy koszt pompy ciepła?

Na początku należy zastanowić się od czego zależna jest cena pompy ciepła, skoro na rynku można zaobserwować tak szeroki zakres cenowy.

Nie łatwo jest oszacować jej koszt bez odpowiednich informacji, ponieważ cena pompy zależy od wielu indywidualnych czynników, przede wszystkim:

  • rodzaju dolnego źródła ciepła
  • powierzchni budynku
  • standardu wykończenia budynku (termoizolacji)
  • lokalizacji budynku
  • producenta i parametrów pracy urządzenia
  • jakości zastosowanych materiałów montażowych.

Usługa podstawowa

Decydując się za zakup pompy ciepła należy podjąć decyzję, z jak szerokiego zakresu usług firmy instalatorskiej korzystamy. Wyróżnić można dwa pakiety: podstawowy oraz kompleksowy.

W przypadku pakietu podstawowego inwestor poza ceną samej pompy ciepła, ponosi koszty takich elementów jak zasobnik c.w.u., bufor c.o., separator zanieczyszczeń, naczynia przeponowe, rury zawory. W wykazie elementów w ramach montażu podstawowego mieści się również zakup i montaż pompy obiegowej oraz montaż zaworu przełączającego trójdrożnego.

Przy tym pakiecie instalatorzy ograniczą się tylko do zamontowania pompy, wykonania niezbędnych połączeń hydraulicznych, chłodniczych, elektrycznych, a także uruchomienia i konfiguracji urządzenia. W tym przypadku jednak, po stronie inwestora pozostają pozostałe, niezbędne czynności, takie jak demontaż starego źródła ciepła, czy budowa fundament pod nowe urządzenie.

Pakiet kompleksowy

W opcji kompleksowej, poza elementami obejmującymi pakiet podstawowy, dochodzi także demontaż starego źródła ciepła, budowa fundamentu, czy wykonanie pętli cyrkulacyjnej dla ciepłej wody użytkowej. Krótko mówiąc, w tym pakiecie firma instalatorska oferuje pełen zakres prac, dzięki czemu inwestor ma zdecydowanie mniej zmartwień i nie musi na własną rękę wynajmować osób do wykonania koniecznych czynności spoza zakresu podstawowego

Jak wiadomo właściciele nowych budynków, przy wyborze podstawowej opcji mogą spodziewać się niższych kosztów, ze względu na mniejszy zakres prac potrzebnych do wykonania pełnego pakietu.  

Na który pakiet się zdecydować?

Podstawowa usługa montażu pompy ciepła jest zdecydowanie rzadziej wybieraną opcją. Zazwyczaj, jeżeli inwestor decyduje się na konkretną firmę przy zakupie pompy ciepła, ma do niej na tyle duże zaufanie, że pełen montaż oraz pozostałe ważne kwestie również pozostawia w jej rękach. 

Warto mieć na uwadze fakt, że instalacja pompy ciepła to zadanie dla specjalistów posiadających wiedzę oraz doświadczenie, a także profesjonalne narzędzia. Od jakości montażu pompy ciepła w dużym stopniu zależy jest efektywność , co w rezultacie przekłada się na osiąganie zadowalających oszczędności oraz wygodę użytkowania.

Warto spojrzeć na konkretny przykład, aby zobrazować sobie, o jakiej różnicy w cenie mówimy.  

Przy instalacji pompy ciepła o mocy 12 kW dla jednego z naszych klientów, wyceniliśmy pakiet podstawowy na kwotę 47 800 zł, natomiast ofertę kompleksową na 53 500 zł. Różnica wynosi 5 700 zł – tyle teoretycznie można zaoszczędzić wybierając pakiet podstawowy. Należy jednak pamiętać, że część inwestycji wykonywana we własnym zakresie przy pakiecie podstawowym, wyjęta jest z pod gwarancji, którą zapewnia instalator podczas montażu. Z tego względu zachęcamy jednak do skorzystania z usług wykwalifikowanych instalatorów, zamiast próbować wykonywać prace przyłączeniowe na własną rękę. Poprawa błędów popełnionych przy montażu może okazać się zdecydowanie droższa, niż różnica kosztów pomiędzy pakietem podstawowym i kompleksowym.

Jesteś zainteresowany własną pompą ciepła? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami z SunSol. Odpowiedzą na wszystkie pytania oraz przygotują spersonalizowaną ofertę na miarę Twoich potrzeb. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *