Jak przygotować nowy budynek pod montaż powietrznej pompy ciepła?

Blog Maxsol (7)

Coraz więcej osób rozpoczynając budowę domu, od razu dostosowuje go pod planowany montaż pompy ciepła, jako głównego źródła ogrzewania budynku. Tu powstaje zasadnicze pytanie, jakie warunki powinien spełniać budynek żeby instalacja urządzenia była szybka i nie wymagała dodatkowych przeróbek w czasie? O czym należy pamiętać?

Popularność powietrznych pomp ciepła rośnie

Aktualnie, mówiąc o pompie ciepła można wyróżnić jej dwa główne rodzaje: powietrzną oraz gruntową. Czym się różnią? – zapraszamy do wcześniejszego artykułu, po więcej informacji na ten temat – https://pompyciepla24h.pl/powietrzna-czy-gruntowa-pompa-ciepla-ktore-urzadzenie-wybrac-do-domu-jednorodzinnego/.

W dzisiejszej publikacji natomiast chcemy skupić się na częściej wybieranej opcji, czyli powietrznej pompie ciepła. To urządzenie grzewcze, które ma za zadanie przede wszystkim, zmniejszyć koszty wydawane na energię, podnieść standard energetyczny całego budynku, a także obniżyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Blog Maxsol 6

Montaż tego rodzaju pomp ciepła z miesiąca na miesiąc cieszy się coraz większą popularnością, szczególnie w nowopowstałych budynkach. Większość z nich, już na etapie projektu jest  przystosowywana do instalacji pompy ciepła, jako głównego urządzenia grzewczego.

 Jak przygotować nowy dom pod jej montaż? Poniżej przedstawiamy najważniejsze kwestie.

Termoizolacja

Termoizolacja domu to czynnik w dużym stopniu warunkujący sprawą pracę pompy ciepła.

Od izolacji budynku zależy dobór urządzenia: jego wielkość oraz moc, co z kolei przekłada się na ostateczny koszt całej inwestycji. Po prostu, im lepiej zaizolowany budynek, tym łatwiej i szybciej można go ogrzać za pomocą pompy, a jak wiadomo, o takie kwestie lepiej jest zadbać jeszcze w trakcie prac projektowo-budowlanych.

Pomieszczenie na pompę ciepła

Planując pompę ciepła w swoim domu, należy przemyśleć miejsce jej instalacji.

Gabaryty oraz głośność pompy przypominają lodówkę, dlatego można sobie pozwolić na jej montaż w dowolnie wybranym miejscu w domu. Przeważnie wystarcza zaledwie od 1m2 do 3m2 oraz możliwość podłączenia do instalacji elektrycznej. Ważne jest jedynie, by pamiętać o pozostawieniu łatwego dostępu do urządzenia.

Odbiorniki ciepła

Mówiąc o odbiornikach ciepła, można podzielić je na wysokotemperaturowe, czyli przede wszystkim grzejniki oraz inne punktowe źródła, a także na niskotemperaturowe, do których zalicza się  różne formy ogrzewania płaszczyznowego – ogrzewanie podłogowe, ścienne bądź sufitowe.

W przypadku powietrznej pompy ciepła najkorzystniejszym wyborem będzie zainstalowanie odbiorników niskotemperaturowych. Najczęściej wybieraną opcją w takich przypadkach jest ogrzewanie podłogowe, a to dlatego, że im mniejsza jest różnica temperatury dolnego i górnego źródła pompy, tym niższe są koszty eksploatacji całego urządzenia. Co równie ważne, ten typ ogrzewania jest komfortowy oraz wygodny w codziennym użytkowaniu.

Brak komina

Planując inwestycję w pompę ciepła, już na etapie budowy domu można zrezygnować z komina. To pozwoli w znacznym stopniu ograniczyć koszty związane z jego budową, ale także wydatki na późniejszą konserwacje czy przeglądy. Dodatkowo, nie każdy zdaje sobie sprawę, że komin powoduje straty ciepła, dlatego tym bardziej,  jego posiadanie przy pompie ciepła jest zbędne.

Podsumowanie

Największą zaletą podjęcia decyzji o inwestycji w pompę ciepła na etapie projektowania budynku, jest fakt, że dużo łatwiej przystosować go pod montaż urządzenia. Pozwoli to uniknąć dodatkowych przeróbek, a co za tym idzie ogromnych kosztów, a także umożliwi maksymalne wykorzystanie potencjału pompy już od pierwszych dni.

Pompa ciepła to bez wątpienia w pełni ekologiczna, bezproblemowa, a także najbardziej opłacalna forma ogrzewania.

Jesteś zainteresowany własną pompą ciepła? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami z SunSol. Odpowiedzą na wszystkie pytania oraz przygotują spersonalizowaną ofertę na miarę Twoich potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *