Jak dbać o pompę ciepła zimą?

Air To Water Heat Pump Near An Old Wooden House In Winter. Air Water Heatpump Close Up

Problemy z pompą ciepła bardzo często z góry przypisywane są błędnej instalacji. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że pompa ciepła zimą wymaga nieco innego traktowania, w przeciwnym razie mogą pojawić się nieprawidłowości w jej pracy. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady, których właściciele pomp ciepła powinni przestrzegać  właśnie w tym okresie.

Rozwój rynku pomp ciepła

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat zainteresowanie pompami ciepła do ogrzewania domów zalicza swój największy wzrost. Na koniec 2022 roku zamontowano prawie 200 tysięcy nowych sztuk. W większości tych przypadków wiązało się to ze zmianą urządzeń grzewczych, głównie kotłów.

Różnica w postępowaniu z kotłami i pompami ciepła jest ogromna, dlatego wymaga od ich właścicieli przestawienia się i zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń związanych z ogrzewaniem domów, szczególnie w okresie zimowym.

Praca grzałek niezbędna w czasie zimy

Po pierwsze, praca grzałek w pompie ciepła wcale nie wiąże się z wyższymi rachunkami. Wielu użytkowników niesłusznie obawia się pracy grzałek, przez co odłącza je i niestety zapomina o ponownym włączeniu w okresie mrozów. To bardzo niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do pojawienia się lodu w wymienniku, ograniczając przepływ powietrza przez pompę, przez co urządzenie nie będzie w stanie ogrzewać budynku.

Nieprawidłowe zmiany parametrów

Jak wiadomo, wraz z rozpoczęciem zimy, zmienia się temperatura oraz ogólnie panujące warunki. Z tego względu pompa ciepła również powinna zostać odpowiednio dostosowana do tych zmian. Niestety, nie jest to prosty proces, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać.

Użytkownicy pomp ciepła często decydują się na zmiany parametrów urządzenia na własną rękę, a to bardzo nieodpowiedzialne zachowanie. Może sprawić, że zamiast uzyskania oszczędności, doprowadzi do nieprawidłowej pracy urządzenia.

Należy pamiętać, że samo posiadanie pompy ciepła nie oznacza bycia specjalistą w tym zakresie, dlatego pewne kwestie należy zostawić osobom, które rzeczywiście mają wiedzę w danym temacie.  

Producenci często tworzą skomplikowane algorytmy pracy swoich urządzeń, które  nie są opisane szczegółowo w instrukcji obsługi. Jedna, pozornie drobna zmiana, może wpłynąć na wiele funkcjonalności. Z tego w względu, w przypadku chęci zmiany parametrów pompy ciepła, w pierwszej kolejności zachęcamy do kontaktu z certyfikowanymi serwisantami.

Utrzymywanie temperatury pompy ciepła

Właściciele pomp ciepła powinni zdawać sobie sprawę, że moc grzewcza urządzenia jest zależna od temperatury zewnętrznej. Z tego względu, im niższa temperatura otoczenia, tym pompa ciepła dysponuje niższą mocą grzewczą.

To właśnie z tego powodu posiadacze pomp ciepła przed mroźnymi porankami nie powinni obniżać temperatury w budynku. Pompa w przeciwnym razie, będzie potrzebowała zdecydowanie więcej czasu żeby osiągnąć odpowiednią temperaturę, komfortową dla domowników.

Wbrew pozorom, utrzymanie temperatury z dnia poprzedniego jest dużo korzystniejszym rozwiązaniem i nie stanowi szczególnego wyzwania dla pompy ciepła.

Odśnieżanie pompy ciepła

To prawda, pompa ciepła to urządzenie praktycznie bezobsługowe, jednak są przypadki, kiedy właściciel powinien wykonać pewne czynności, by umożliwić jej w pełni efektywną pracę.

Takim przekładem jest jej odśnieżanie. Nie wymaga to od właściciela dużego zaangażowania, a w znacznym stopniu  jest w stanie przyczynić się do sprawnego funkcjonowania pompy ciepła. Śnieg osadzony na pompie może blokować przepływ powietrza, od którego odbierane jest ciepło, przez co urządzenie nie będzie w stanie ogrzewać domu.

Posumowanie

Zima to szczególny czas dla pomp ciepła, dlatego w tym okresie wymagają od ich właścicieli nieco innego traktowania. Wyżej wymienione działania są podstawą do tego, by posiadacze pomp ciepła w tym okresie mogli cieszyć się ciepłym domem, jednocześnie odejmując sobie zbędnych zmartwień.

Myślisz o własnej pompie ciepła? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami z SunSol, którzy odpowiednio dobiorą urządzenie do twoich potrzeb oraz odpowiedzą na wszystkie dodatkowe pytania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *