Wsparcie rządowe dla posiadaczy pomp ciepła

Dodaj Nagłówek (1)

15 września premier Mateusz Morawiecki ogłosił tarczę solidarnościową, która ma uchronić polskie rodziny oraz przedsiębiorstwa przed kilkukrotnymi wzrostami cen w 2023 r. Pierwsze założenia nowego projektu, nie uwzględniały gospodarstw ogrzewanych w pełni energią elektryczną, w tym pompami ciepła, jednak rząd zapewnia im dodatkowe wsparcie, na nieco innych zasadach.

Tarcza solidarnościowa – główne założenia

Nowa tarcza rządowa przewiduje wprowadzenie stałej ceny energii elektrycznej od stycznia 2023 r. dla gospodarstw domowych do rocznego zużycia 2 000 kWh na poziomie z 2022 r. W przypadku gospodarstw domowych z osobami niepełnosprawnymi, rodzin 3+, a także gospodarstw rolniczych limit będzie nieco wyższy – 2,6 tys. kWh.

Tarcza solidarnościowa zapewnia także gospodarstwom domowym, które obniżą zużycie energii o 10% w 2023 roku w porównaniu z rokiem 2022, rabat w postaci dodatkowego obniżenia o 10% całego rachunku za prąd.

Dobra wiadomość dla posiadających pompy ciepła

Pierwsze informacje o tarczy solidarnościowej zaniepokoiły przede wszystkim uczestników rządowego programu Czyste Powietrze, którzy wymienili stare, generujące zanieczyszczenia piece na pompy ciepła.

Pompy ciepła to jeden z najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania, ale jak wiadomo, urządzenie zużywa znaczną ilość prądu, dlatego jego użytkownicy raczej nie mieli by szans zmieścić się w zapowiadanym limicie 2 000 kWh.

Rząd w odpowiedzi na obawy właścicieli domów ogrzewanych energią elektryczną  zapowiada dla nich konkretne wsparcie.

„Ci, co mają pompę ciepła i osoby, które ogrzewają się elektrycznie, to jest wyjątkowy przypadek”. „I tutaj będzie przewidziany dodatek, jak dla każdego innego paliwa (…). Na poziomie wsparcia 40-proc. w koszcie przewidywanym tego surowca” – poinformował minister Waldemar Buda.

Nowy projekt przewiduje wsparcie dla gospodarstw domowych ogrzewających się głównie energią elektryczną, w tym pompami ciepła. O dofinansowanie ubiegać się będzie mogło każde gospodarstwo domowe, w którym źródłem ciepła jest prąd. Warunkiem będzie jedynie deklaracja złożona do CEEB. To bardzo dobra informacja dla posiadaczy pomp ciepła, szczególnie teraz, w dobie pogłębiającego się kryzysu energetycznego.

Na ten moment Ministerstwo Rozwoju i Technologii wspólnie z Ministerstwem Klimatu pracują nad opracowaniem konkretnych rozwiązań, odnoście nowego projektu wsparcia dla gospodarstw domowych ogrzewanych energią elektryczną. Szczegółowe informacje w tej sprawie mają zostać opublikowane już w najbliższych tygodniach.

Jeżeli jesteś zainteresowany pompą ciepła dla twojego domu – zapraszamy do kontaktu z firmą SunSol. Nasi specjaliści wykonują usługi doboru, montażu, uruchomienia oraz serwisu, skrojone na miarę twoich potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *