Tanie ogrzewanie – czyli jakie?

Dodaj Nagłówek (1)

Po raz kolejny Polski Alarm Smogowy przeprowadził badanie, w którym przeanalizował, jak plasują się ceny węgla, pelletu oraz drewna w różnych częściach Polski w ostatnich miesiącach. Biorąc pod uwagę wcześniejsze raporty tego typu, wyniki z ostatniego kwartału nie powinny nikogo zaskoczyć – ceny węgla poszybowały w górę. Sam fakt wzrostu, to jedno, w końcu, ceny wszystkiego rosną, ale stopień, w jakim wzrost stawek ma miejsce na rynku węgla – już skłania do myślenia.

Jak zmieniły się ceny ogrzewania?

229%  – o tyle więcej trzeba płacić za na węgiel względem ubiegłego roku. Taki wzrost może być druzgocący dla domowego  budżetu, mając na uwadze, że koszty ogrzewania w okresie jesienno-zimowym to jedne z najwyższych rocznych wydatków na eksploatacje domu.  Ceny pelletu też nie stoją w miejscu – w ostatnich miesiącach zanotowano wzrost  o  166%. Najniższą, ale w dalszym ciągu zwyżkę, zauważono dla cen drewna, która wyniosła 83%.

Najbardziej opłacalne ogrzewanie

Analizując wyniki badania Polskiego Alarmu Smogowego, na pierwszy rzut oka widać, że pompy ciepła są niekwestionowanymi liderami metod ogrzewania domu pod względem opłacalności.

Image

W zależności od rodzaju pompy, ceny za ogrzewanie wahają się na poziomie od  2 800 zł do  5 600zł, przy czym, za ogrzanie takiej samej powierzchni węglem, trzeba zapłacić od 9 600 zł do nawet 20 000 zł. Różnica jest gigantyczna.

Polski Alarm Smogowy, podkreśla jednak, jak istotne jest w pierwszej kolejności zadbanie o ocieplenie budynku. Jest to najefektywniejsza metoda obniżenia rachunków za ogrzewanie i ciepłą wodę. Odpowiednio zaizolowany dom pozwala zmniejszyć wydatki nawet  o 50%, niezależnie od tego czym jest ogrzewany.

Pompy ciepła to dobry wybór

Przeświadczenie o tanim węglu zdecydowanie przestało być aktualne. Patrząc na uzyskane liczby w badaniu PAS można stwierdzić, że ogrzewanie piecem węglowym potrafi być nawet 5 razy droższe niż pompom ciepła.

To, że pompa ciepła jest najbardziej opłacalną formą ogrzewania domu to ogromna zaleta, a fakt, że jest to również w pełni ekologiczne, bardzo łatwe i bezproblemowe w użytkowaniu rozwiązanie, przemawia za tą inwestycją jeszcze bardziej.

Image 1

Jeżeli masz pytania odnoście pomp ciepła, zastanawiasz się czy to rozwiązanie skrojone na miarę twoich potrzeb – zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami SunSol, którzy udzielą pełnej odpowiedzi i rozwieją wszelkie wątpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *