Przewymiarowana pompa ciepła. Dlaczego to rozwiązanie nie jest korzystne?

pompa ciepła zimą

Przewymiarowana pompa ciepła w budynku to rozwiązanie, które może sprawiać wrażanie nieszkodliwego. Zgodnie z myślą, lepiej większa moc, niż za mała, wielu inwestorów decyduje się na większe urządzenie. Dlaczego takie rozwiązanie jest niekorzystne?

Zbyt duża moc pompy to nieopłacalne rozwiązanie. Warto w tej sprawie zaufać ekspertom i tym samym zaoszczędzić na ogrzewaniu i samej inwestycji.

Przewymiarowana pompa ciepła

Jedną z konsekwencji przewymiarowanej pompy ciepła jest skrócenie żywotności „serca” urządzenia, czyli sprężarki. Jest ona zaprogramowana na określoną liczbę cykli (włączeń i wyłączeń). Sprężarka to najważniejszy i jednocześnie najdroższy element układu.

– Gdy pompa ciepła jest przewymiarowana, czyli, gdy sprężarka pompy ciepła ma zbyt wysoką moc względem potrzeb cieplnych budynku, to układ ogrzewania jest wygrzewany w krótkim czasie. To powoduje, że pompa ciepła wyłącza się po osiągnięciu zadanych temperatur. Po spadku temperatury załącza się ponownie, szybko wygrzewa budynek i po raz kolejny się wyłącza. Taki cykliczny tryb pracy niestety nie jest wskazany dla pompy ciepła. Częste włączania i wyłączania agregatu sprężarkowego powodują spadek żywotności pompy ciepła. Sprężarka zaprojektowana jest na ilość cykli pracy, więc jeśli będzie pracować w takim trybie włącz/wyłącz to szybciej się zużyje i po wcześniejszym okresie będzie do wymiany. Krótko mówiąc, szybciej zostanie wyczerpana ta liczba cykli pracy, na jaką została zaprojektowana – mówi Hubert Gąsiewski, specjalista ds. pomp ciepła firmy SunSol.

Zatem odpowiednio dobrana pompa ciepła moduluje generowaną moc w zależności od potrzeby i nie wymusza niepotrzebnego wyłączania się sprężarki. Tym samym wydłuża żywotność całej pompy ciepła. Tak więc najbardziej pożądanym charakterem pracy pompy ciepła jest tryb pracy ciągłej.

Przewymiarowana pompa ciepła jest droższa

Zbyt duża pompa ciepła wiąże się też z większymi kosztami, jakie musi ponieść inwestor. Samo urządzenie jest droższe. Więcej kosztować będzie też eksploatacja przewymiarowanej pompy ciepła. Sprężarki o większej mocy zużywają więcej energii elektrycznej do realizacji obiegu termodynamicznego.

Warto więc pozostawić kwestię doboru pompy ciepła ekspertom, którzy są w stanie dokładnie obliczyć moc pompy potrzebnej do ogrzania naszego budynku. Dobór pompy „na oko” może nieść za sobą niepotrzebne konsekwencje finansowe, a tym samym sprawi, że inwestycja w ekologiczne źródło ogrzewania nie zwróci nam się jeszcze po wielu latach.

Pompa ciepła koniecznie z grzałką elektryczną

Większość pomp ciepła instalowanych w naszym klimacie wyposażonych jest w grzałkę elektryczną. Jej rolą jest wspomaganie pracy pompy przy niskiej temperaturze na zewnątrz. Należy zaznaczyć, że grzałka elektryczna w dobrze dobranej pompie nie zużywa dużej ilości prądu.

– Najbardziej efektywna praca pompy ciepła to praca równoległa czyli praca pompy ciepła w połączeniu z grzałką elektryczną. Pompa ciepła zużywa najmniejsze ilości energii elektrycznej, czyli jest najbardziej efektywna, gdy w pełni korzysta ze swojej mocy czyli płynnie przechodzi od minimum do maksimum swoich możliwości mocowych w zależności od temperatury i w najniższych temperaturach zewnętrznych przy niedoborze mocy cieplnej uzupełnia go grzałką elektryczną – wyjaśnia Hubert Gąsiewski.

Kolejną ważną funkcją grzałki w pompach ciepła jest zabezpieczanie układu grzewczego w przypadku bardzo niskiej temperatury. Grzałka jest w stanie odmrozić parownik, który często w takich warunkach pokrywa warstwa szronu.  Pamiętajmy, że oblodzenie i odszranianie parownika jest typowym procesem podczas pracy pompy ciepła.

Więcej o roli grzałki elektrycznej w pompie ciepła pisaliśmy w artykule.

Przewymiarowanie pompy ciepła – podsumowanie

Jeśli decydujemy się na pompę ciepła mieszkając w Polsce warto wybrać taką, której pracę wspomaga grzałka elektryczna. Dzięki temu:

  • zmniejszymy koszty inwestycyjne,
  • zredukujemy koszty eksploatacyjne,
  • podniesiemy wskaźnik efektywności energetycznej pompy,
  • zwiększymy żywotność całego układu.

Pompa ciepła nie może być ani zbyt mała, ani zbyt duża. Powinna być dobrana optymalnie do potrzeb budynku. Warto tutaj skorzystać z usług doświadczonych firm instalatorskich, które wykonują usługi doboru, montażu, uruchomienia i serwisu pomp ciepła. Jedną z takich firm jest SunSol z Gdańska.

3 thoughts on “Przewymiarowana pompa ciepła. Dlaczego to rozwiązanie nie jest korzystne?

  1. Jaka powinna być moc pompy dla piętrowego budynku 170 mkw. Ocieplenie styropian 15 cm. Jaki byłby wstępnie obliczony koszt zakupu plus montaż ?

  2. Wymienili moc 12Kw na inną o ,4 kw mocniejszą. Innej nie mieli. Jakie konsekwencje dla układu grzewczego i koszty eksploatacji ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *