Rok 2022 zdecydowanie należał do pomp ciepła. Zainteresowanie nimi było ogromne – nic dziwnego, nie sposób odmówić im znaczących korzyści zarówno ekonomicznych, jak i środowiskowych.
Przed zakupem jednak wielu inwestorów zadaje zasadnicze pytanie, jaka jest żywotność powietrznej pompy ciepła? Jak długo jest w stanie w pełni efektywnie spełniać swoje funkcje?
JAK DZIAŁA POMPA CIEPŁA?
Pompa ciepła pobiera ciepło z otoczenia o niskiej temperaturze, a następnie podnosi temperaturę czynnika roboczego, po czym oddaje wytworzone w ten sposób ciepło do pomieszczenia.
Proces ogrzewania domów zimą jest tym, co odróżnia pompy ciepła od tradycyjnych systemów grzewczych. Zamiast korzystać ze źródła paliwa, takiego jak gaz lub olej, pompa ciepła odwraca cykl chłodzenia, aby pochłonąć ciepło z powietrza zewnętrznego i przekazać je do wewnątrz.
Najprościej rzecz ujmując, pompa ciepła to swego rodzaju zamknięty układ, w którym krąży czynnik roboczy. Czynnik ten w sposób cykliczny zmienia swój stan skupienia. Podlega on:
- sprężaniu
- skraplaniu
- rozprężaniu
- parowaniu
ZALETY POMPY CIEPŁA
Nie da się ukryć – inwestycja w pompę ciepła nie należy do najtańszych, jednak korzyści które oferuje, zdecydowanie przemawiają za podjęciem się tego kroku. Jakie konkretnie?
– oszczędność energii: pompa ciepła zużywa mniej energii niż tradycyjny system ogrzewania, co prowadzi do niższych rachunków za energię
– wielofunkcyjność: pompa ciepła może służyć nie tylko do ogrzewania, ale także do chłodzenia i produkowania ciepłej wody użytkowej
– wygoda: pompa ciepła jest łatwa w obsłudze i wymaga niewiele uwagi, co oznacza mniej pracy dla jej użytkowników
– ekologia: pompa ciepła nie spala paliw kopalnych, co oznacza, że nie emituje zanieczyszczeń powietrza i maja mniejszy wpływ na środowisko
JAKA JEST ŻYWOTNOŚĆ POWIETRZNEJ POMPY CIEPŁA?
Przeciętnie, żywotność powietrznych pomp ciepła wynosi od 15 do 20 lat. Jednak, jeśli urządzenie jest odpowiednio zaprojektowane, zainstalowane i konserwowane, może działać w pełni sprawnie jeszcze dłużej – nawet 30 lat.
JAK PRZEDŁUŻYĆ ŻYWOTNOŚĆ POMPY CIEPŁA?
O efektywności pracy pompy ciepła w dużej mierze decyduje stan sprężarki. Jej jakość i trwałość są kluczowe dla ogólnej żywotności pompy ciepła. W przypadku sprężarek niższej jakości, o słabszej konstrukcji lub z wadami fabrycznymi, może wystąpić awaria, co doprowadzi do nieprawidłowej pracy całego urządzenia. Z tego względu bardzo ważne jest aby wybierać sprężarki sprawdzonych i renomowanych marek.
Kolejną istotną kwestią wpływającą na przedłużenie żywotności pompy ciepła jest prowadzanie regularnych przeglądów zgodnie z zaleceniami producenta. Takie działania w dużym stopniu są wstanie wpłynąć na ogólne, bezawaryjne działanie pompy oraz zachowanie jej sprawności na wysokim poziomie. Natomiast w przypadku pojawienia się awarii lub podejrzenia problemów z działaniem pompy ciepła, zalecamy od razu skonsultować się z doświadczonym specjalistą, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę i naprawy. Nie należy podejmować się prac naprawczych na własną rękę.
Odpowiednie ustawienie temperatury także przesądza o wydajnej pracy pompy ciepła i zmniejszeniu zużycia energii, co wpływa na wydłużenie żywotności całej instalacji. Zbyt wysoka temperatura może powodować jej nadmierną pracę, zwiększenie zużycia, co automatycznie przekłada się na skrócenie okresu wydajności pompy.
Zastanawiasz się nad instalacją pompy ciepła w swoim domu? Chcesz dowiedzieć się więcej szczegółów? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami z SunSol, którzy przygotują dla Ciebie spersonalizowaną ofertę na miarę twoich potrzeb.