Na jakie dofinansowanie do pompy ciepła możesz liczyć w 2022 roku?

Blog Maxsol

Pompa ciepła to jedna z najbardziej opłacalnych form ogrzewania domu. Dodatkowo jest to w pełni ekologiczne, a także łatwe i bezproblemowe w użytkowaniu rozwiązanie.

Niestety, inwestycja we własną pompę ciepła nie należy do najtańszych. Jest jednak dobra informacja – aktualnie w Polsce dostępnych jest wiele form wsparcia finansowego do jej zakupu oraz montażu. W zależności od rodzaju budynku, wielkości pompy, zamieszkanego regionu, a także od kryterium zarobkowego, będziesz mógł skorzystać w konkretnego dofinansowania do pompy ciepła. Jakie projekty są teraz dostępne?

 „Czyste powietrze”

Program czyste powietrze kierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych, a także wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Osoby ubiegające się o tą formę dofinansowania muszą spełniać konkretne kryteria finansowe, które określone są na stronie https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/. Dany projekt ma bardzo szeroki zakres, ponieważ dotyczy wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, a także na przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

„Moje ciepło”

Bardzo korzystnym dofinansowaniem do zakupu pompy ciepła jest także projekt rządowy Moje ciepło. Program jest odpowiedzią na aktualne potrzeby osób, które starają się myśleć przyszłościowo zarówno pod kątem ekologii jak i ekonomii. Współfinansowaniu podlega zakup i montaż nowych pomp ciepła wykorzystywanych do celów ogrzewania lub ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Ta dotacja może być przyznana wyłącznie na nowy budynek, w przypadku którego na dzień składania wniosku o dofinansowanie nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy.  

Co ważne, w zgłoszonym domu nie może znajdować się źródło ciepła na paliwo stałe.

Dofinansowanie przyjmuje formę dotacji do 30% albo do 45% kosztów kwalifikowanych. Nie może jednak wynosić więcej niż 21 tys. zł na jedną inwestycję. Wysokość przyznanego dofinansowania uzależniona będzie od rodzaju zainstalowanej pompy ciepła oraz posiadania przez Wnioskodawcę karty dużej rodziny.

„Ciepłe mieszkanie”

To dofinansowanie kierowane jest do właścicieli lokali mieszkalnych, znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych. Wsparcie dotyczy przede wszystkim wymiany nieefektywnych źródeł ciepła (tzw. kopciuchów) na efektywne źródła ciepła (pompy ciepła, kotła gazowego kondensacyjnego, kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewania elektrycznego, albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła).

W przypadku najbardziej zanieczyszczonych gmin dotacja może wynosić do 17 500 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, 26 900 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania i 39 900 zł dla najwyższego poziomu dofinansowania.

W przypadku pozostałych gmin dotacja wynosi 15 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, 25 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania i 37 500 zł dla najwyższego poziomu dofinansowania.

„Stop smog”

Program kierowany jest do mieszkańców gmin położonych na obszarze, gdzie obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa. Mogą oni liczyć na dofinansowanie do wymiany lub likwidacji tzw. „kopciuchów” na niskoemisyjne źródła ciepła, a także na termomodernizację oraz podłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej.

„Ulga termomodernizacyjna”

Wydatki na montaż pompy ciepła można także odliczyć od podatku dochodowego w rocznym rozliczeniu PIT. Ta ulga jest dostępna dla podatników rozliczających się na zasadach ogólnych, formuły liniowej oraz ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53.000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach, czyli  m.in. montażu pompy ciepła, ocieplenia domu, montażu instalacji fotowoltaicznej oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Bardzo istotny jest fakt, że podany limit dotyczy jednego członka gospodarstwa domowego. W związku z tym np. małżonkowie będą mogli łącznie odliczyć 106 tys. zł od podatku.

Podsumowując, w dalszym ciągu niewiele osób zdaje sobie sprawę z możliwości uzyskania dotacji na wymianę starego pieca na pompę ciepła. Aktualnie programów wsparcia finansowego w Polsce jest naprawdę wiele. Myśląc o własnej pompie ciepła od początku powinieneś zapoznać się ze wszystkimi rozwiązaniami. Następnie zdecydować się na najbardziej opłacalną opcję dostosowaną do Twoich indywidualnych warunków.

Jeżeli masz pytania odnoście pomp ciepła, zastanawiasz się czy to rozwiązanie skrojone na miarę twoich potrzeb? Zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami SunSol, którzy udzielą pełnej odpowiedzi i rozwieją wszelkie wątpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *