Dofinansowanie do pompy ciepła w Krakowie

zdjęcie pmpy ciepła

Do 17 grudnia 2021 r. można złożyć wniosek do magistratu o dofinansowanie do pompy ciepła w Krakowie. Dotacja wyniesie nawet 18 tys. zł. Nabór wniosków został uruchomiony w ramach Programu Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii.

Pompy ciepła w Krakowie – dofinansowanie

Ogłoszenie o naborze pojawiło się 6 grudnia b.r. na stronie krakowskiego magistratu i potrwa jedynie do 17 grudnia. Nabór dotyczy budynków znajdujących się na terenie Krakowa, w których nie jest prowadzona działalność gospodarcza. Wysokość dofinansowania do odnawialnych źródeł energii, w tym do pomp ciepła, może wynieść nawet 60 proc. kosztów montażu i zakupu. Jest jednak górna granica dotacji i nie może ona przekroczyć:

Nabór dotyczy też zakupu kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznych. Przy przyznaniu dofinansowaniu decyduje kolejność zgłoszeń. Instalację, na którą otrzyma się wsparcie finansowe należy zamontować w 2022 roku.

Nowa Ustawa OZE

Od 1 kwietnia 2022 roku będzie obowiązywać nowy sposób rozliczania się z siecią energetyczną z nadwyżek prądu z fotowoltaiki. Na początku grudnia tego roku Sejm przegłosował nową ustawę o OZE, w związku z którą dotychczasowy system upustów zmieni się w net billing, czyli gotówkowe rozliczanie się elektrownią.

Jeśli jednak podłączymy naszą fotowoltaikę do sieci do końca marca 2022 roku otrzymamy gwarancję 15-letniego rozliczania się bezgotówkowo (na starych zasadach).

Kraków postanowił dać szansę właśnie tym mieszkańcom, którzy nadal chcą mieć możliwość magazynowania nadwyżek prądu z fotowoltaiki w sieci i odbierania ich w przypadku takiej potrzeby bez konieczności kupowania prądu.

Wnioski w ramach Programu Rozwoju OZE należy składać w papierowej formie w Krakowskim Centrum Doradztwa Energetycznego, Rynek Podgórski 1 (pok. 8). A w wersji elektronicznej przez ePUAP lub na adres mailowy Wydziału ds. Jakości Powietrza jp.umk@um.krakow.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *