1 grudnia do kluczowy termin dla ogrzewających swoje domy za pomocą energii elektrycznej – od tego dnia ruszy nabór wniosków o dodatek energetyczny.
Czym jest dodatek energetyczny?
Na podstawie ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku, Rząd wprowadził jednorazowy dodatek energetyczny. To rozwiązanie, które ma częściowo złagodzić dotkliwy wzrost cen energii, z którym aktualnie bardzo widoczny jest na terenie naszego kraju. Pompy ciepła to jeden z najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania, ale jak wiadomo, urządzenie zużywa znaczną ilość prądu, dlatego jego użytkownicy raczej nie mieli by szans zmieścić się w zapowiadanym na przyszły rok limicie 2 000 kWh.
Kto może ubiegać się o dodatek energetyczny?
Dodatek energetyczny to wsparcie finansowe kierowane do gospodarstw, które ogrzewają się energią elektryczną, czyli pompami ciepła, piecami akumulacyjnymi lub bojlerami.
Ile można otrzymać w ramach dodatku energetycznego?
Zapowiadana wysokość wsparcia ma wynieść od 1000 zł do 1500 zł. Wszystko będzie zależało od ilości zużycia energii elektrycznej w roku ubiegłym. Z tego względu na wyższe świadczenie mogą liczyć przede wszystkim osoby, które w zeszłym roku zużyły ponad 5000 kWh energii elektrycznej.
Istotne warunki
Kluczową kwestią, by móc ubiegać się o dodatek energetyczny jest zgłoszenie źródła ciepła do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Gminy będą brać pod uwagę tylko zgłoszenia do CEEB zrealizowane do dnia 11 sierpnia 2022 roku. Późniejsza data może wystąpić tylko w sytuacji, gdy główne źródło ogrzewania dla konkretnego gospodarstwa domowego jest zgłaszane po raz pierwszy.
Wnioski o dodatek energetyczny będzie można składać między 1 grudnia 2022, a 1 lutego 2023.
Natomiast na wypłatę środków gminy będą miały czas do końca marca 2023 roku.
Należy również pamiętać, że każdy wniosek jest ściśle związany z konkretnym adresem zamieszkania. Z tego względu na jedną nieruchomość może przypadać tylko jeden wniosek. Chyba, że znajdują się w jej obrębie dwie instalacje grzewcze, należące do osobnych gospodarstw domowych.
Jak złożyć wniosek?
Jeżeli chodzi o sposób składania wniosków, są dwie opcje:
– tradycyjna forma, czyli wydrukowany i wypełniony formularz można dostarczyć do urzędu gminy, zgodnego z miejscem zamieszkania,
– złożyć go w formie internetowej, za pośrednictwem Profilu Zaufanego
Jeżeli jesteś zainteresowany pompą ciepła dla Twojego domu – zapraszamy do kontaktu z firmą SunSol. Nasi specjaliści wykonują usługi doboru, montażu, uruchomienia oraz serwisu, skrojone na miarę Twoich potrzeb.