Opłacalność pompy ciepła typu powietrze-woda

Daikin Altherma 3

Pompy ciepła mogą być wykorzystywane jako główne źródło ciepła w domu lub też jako uzupełnienie instalacji grzewczej z zainstalowanym w domu kotłem grzewczym czy też kolektorami. Pompy ciepła oferują funkcję ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. System pompy ciepła wymaga 1 kW energii elektrycznej do wyprodukowania średnio 3 do 5 kW energii cieplnej.

Poniżej zaprezentowano porównanie kosztów wyprodukowania 1 kWh z różnych paliw. W przypadku pompy ciepła kierujemy się oczywiście ceną za energię elektryczną.

Rys. 1. Koszt 1 kWh z poszczególnych paliw  |  Źródło: Mag Instal

Źródło: Mag Instal

Parametrem określającym wydajność pompy ciepła jest współczynnik COP – stosunek otrzymanej energii cieplnej do dostarczonej sprężarce energii elektrycznej. Dla przykładu dla wartości współczynnika COP 1,3 pompa ciepła zaczyna opłacać się bardziej od stosowania paliw takich jak olej opałowy czy propan-butan. Natomiast przy wartości powyżej 2,5 opłacalność pompy ciepła przewyższa nawet stosowanie gazu ziemnego. Instalacje renomowanych producentów kuszą współczynnikiem COP na poziomie 4,5 przy temperaturze zewnętrznej 7°C. Aczkolwiek, gdy temperatura będzie niższa, sprawność pompy ciepła także spadnie

Elementem istotnym przy opłacalności pompy ciepła jest jej sprawność średnioroczna, czyli sprawność uzyskana przez cały sezon grzewczy. Wpływa na nią odpowiednio dobrana moc pompy ciepła, straty postojowe i kominowe, temperatury zewnętrzne oraz pracy instalacji. 

Uwzględniając powyższe czynniki wpływające na sprawność, aby opłacalność pompy ciepła typu powietrze-woda była większa od innych źródeł ciepła powinna charakteryzować się średniorocznym współczynnikiem SCOP:

  • 2,7 dla nowoczesnych kotłów na węgiel i ekogroszek,
  • 2,4 dla gazowych kotłów kondensacyjnych,
  • 2,2  dla tradycyjnych kotłów gazowych,
  • 2,0 dla nowoczesnych kotłów na pelety,
  • 0,9 dla tradycyjnych kotłów olejowych i LPG.

Pompy ciepła powietrze-woda mogą służyć nie tylko do ogrzewania ale także do chłodzenia pomieszczeń w sezonie letnim. Nowoczesne modele pomp umożliwiają łatwe przejście z trybu grzania na chłodzenie. Umożliwia to swobodę w dopasowywaniu się do panujących w różnych sezonach temperatur oraz jest kolejną zaletą ekonomiczną. Inwestor nie poniesie dodatkowego kosztu instalacji klimatyzacji. Nie obciąży się także kosztem budowy komina czy przyłącza gazowego.

Koszty eksploatacji oczywiście różnią się od rodzaju instalacji. Pompy typu powietrze/woda to koszt eksploatacyjny na poziomie ok 0,20 zł/kWh. Inwestor zwraca dużą uwagę na równowagę między kosztem inwestycji a kosztem eksploatacji. Koszt inwestycji to wydatek jednorazowy, a koszty eksploatacyjne ponoszone są przez wiele lat. Sprawą dużej wagi jest więc zwrot inwestycji oraz następujące po nim zyski wynikające z niższych kosztów eksploatacji. Ceny paliw wyróżniają się szybkim wzrostem w porównaniu do malejących cen pomp ciepła. Skutkuje to zwrotem inwestycji w pompę ciepła w Polsce w zależności od rodzaju instalacji w ciągu 5–7 lat.

One thought on “Opłacalność pompy ciepła typu powietrze-woda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *